מהי קבוצה לרכישת מיומנויות חברתיות ?
קבוצה לרכישת מיומנויות חברתיות היא קבוצה טיפולית-רגשית אשר נפגשת אחת לשבוע באופן קבוע. במסגרתה מתנסים הילדים ביצירת קשרים עם ילדים אחרים בני גילם בסביבה תומכת, תוך קבלת כלים מהמנחה ומשוב מחברי הקבוצה. ע"פ רוב בקבוצה לרכישת מיומנויות חברתיות ישנם 5-6 ילדים בגילאים דומים ומנחה. זוהי קבוצה רגשית אשר תשלב טיפול במוסיקה וטיפול באומנות.


לאילו ילדים מומלץ להשתתף בקבוצות לרכישת כישורים חברתיים?
הקבוצה מתאימה לילדים שיש להם קשיים חברתיים. ילדים שאינם נפגשים או נפגשים מעט עם חברים בשעות אחה"צ, ילדים אשר מתקשים ביצירת קשרים חברתיים, נמנעים מאינטראקציה חברתית או דחויים על ידי בני גילם.
בנוסף, מתאימה הקבוצה לבעלי הפרעת קשב ADHD אשר חווים קשיים חברתיים רבים בעיקר בגלל התנהגויות אימפולסיביות, חוסר יכולת להתמקד או לשבת בשקט, חוסר יכולת להפסיד במשחק וחוסר וויסות בתקשורת המילולית.


פגישות עם ההורים
הפגישות עם ההורים תתקיימנה בתחילת הטיפול, באמצע (כעבור 5 חודשים) ובסוף הטיפול. ההורים יספרו על תפקודו של הילד במסגרות השונות, יקבלו מענה לשאלותיהם וכן דיווח על תפקודו של הילד במסגרת הקבוצה. בנוסף, ההורים מוזמנים להתקשר למנחה, לשאול שאלות ולהתעניין גם מעבר לזמני הפגישה.

איך זה עובד?
בשלב הראשון מתקיים ראיון עם ההורים על מנת לבחון את ההתאמה לקבוצה וגם כדי לשמוע קצת רקע על הילד, על תפקודו במסגרת הגן או בית הספר וגם בבית וכן כדי לספר להורה על התנהלות הקבוצה ופעילותה. במפגשים הראשונים מתחילים בהיכרות ובניית הקבוצה כדי שתהווה סביבה בטוחה עבור המשתתפים.
בהמשך הילדים יתעסקו בנושאים כגון: דימוי עצמי, אני בתוך קבוצה, הדדיות וחברות וכו'.
בשליש השני של השנה, הילדים יחשפו לנושא הרגשות ובאופן שהם באים לידי ביטוי בקשרים חברתיים. כאן יושם דגש על נושא האמפתיה, שיתוף, הבנת העולם הרגשי של העצמי והיחשפות לעולם הרגשי של ילדים אחרים.
בשליש האחרון של השנה יושם דגש על אינטראקציות חברתיות – זוגיות וקבוצתיות. כאן יהיה המקום ליישם את הכלים שהילדים קיבלו בזמן הטיפול ולהתנסות ביצירת קשרים עם ילדים אחרים בסביבה תומכת ובטוחה.
יש לציין שהאינטראקציות יתקיימו לאורך כל השנה – אבל כאן, יבוא בחשבון – כל הניסיון והכלים שרכשו הילדים במשך כל השנה.

הפעילויות הינן מותאמות גיל
עיקר העבודה מתבצעת על ידי משחק. תוך כדי המשחק מתבצע דיון ומתן משוב. כך לומדים הילדים לחזק את ההתנהגויות אשר מסייעות להם חברתית ולשנות את מה שמקשה עליהם. כך משמשת הקבוצה כמעין מעבדה ליצירת קשרים אשר תוצאותיה הולכים ומשפיעים עם הזמן על הסביבה החברתית היומיומית של הילדים.
החוויות החיוביות של המשתתפים בקבוצה מסייעות להם להשתמש בכלים שלמדו גם מחוץ לכותלי החדר.בסיום התהליך ניתנים פידבקים ודוחות להורים.