רשימת שאלות:
 1. כיצד מתבצע טיפול במוסיקה?
 2. כמה זמן אורך טיפול?
 3. מהו אורכו של מפגש טיפולי?
 4. האם טיפול במוסיקה מתאים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז?
 5. האם טיפול במוסיקה יכול לעזור ללקויי למידה?
 6. האם יש צורך בידע מוסיקלי מוקדם?
 7. איזה סוגי טיפולים נפשיים קיימים?
 8. האם נשמרת סודיות של התכנים שמובאים לטיפול?

תשובות:
 1. כיצד מתבצע טיפול במוסיקה?
  אופן הביצוע של טיפול במוסיקה תלוי בגישה של המטפל ובצרכיו של המטופל.
  טיפול במוסיקה כולל לעיתים עשייה מוסיקלית, כגון נגינה ושירה, באופן מובנה או ספונטאני, על ידי המטופל לבדו או ביחד עם המטפל. במקרים אחרים, העשייה המוסיקלית יכולה להיות מלווה בהאזנה למוסיקה. במקרים אחרים מטפל במוסיקה עשוי ליזום התערבויות מוסיקליות שונות הנראות רצויות או הכרחיות לצורך קידום התהליך הטיפולי. ברוב המפגשים נערכת שיחה ובמהלכה יכול המטופל לדבר על מצוקותיו, להביע את עמדותיו על המוסיקה שניגן או האזין וכדומה. היחס בין השיחה לבין הנגינה משתנה בהתאם למטופל ובהתאם לסיטואציה. קורה לעיתים שבשלבים מסוימים המטופל יעדיף רק לשוחח ובשלבים אחרים רק לנגן, ולעיתים לחלק את הפגישה בין שיחה לנגינה על פי בחירתו.
  במהלך הטיפול, המטפל מבצע הערכה של צרכיו המוסיקליים והחוץ מוסיקליים של המטופל ובהתאם לכך מתקדם התהליך הטיפולי. מכיוון שתחום המוסיקה מאופיין בעיקר על ידי עשייה יצירתית, הטיפול מתקדם בדרך כלל בשני אפיקים עיקריים;
  האחד, אפיק טיפולי מובנה החותר להשגת יעד מוסיקלי מוגדר, כמו למשל הכנת שיר או יצירה מוסיקלית באמצעות ביצוע, הלחנה, אלתור וכדומה. השני, אפיק טיפול תהליכי המתמקד בהתפתחות הנפשית שעובר המטופל תוך כדי חשיפתו למרכיבים השונים של המוסיקה. במקרה זה, המטפל ממשיג היבטים תהליכיים של העשייה המוסיקלית, או משקף למטופל את ביטוייו הרגשיים ואת סגנון התנהלותו כפי שמיוצגים במוסיקה ומחוצה לה ולצורך כך נשען על תיאוריות מתחום הפסיכולוגיה. במהלך הטיפול המטפל יכול להתמיד באפיק אחד או לנוע בין שניהם.

  חזרה לרשימת השאלות

 2. כמה זמן אורך טיפול?
  ככלל אורך הטיפול תלוי במטרתו, ובקצב ההתקדמות אשר שונה ממטופל למטופל. הטיפול הינו חווייתי ובנוי משלושה שלבים:
  שלב האבחון ויצירת הקשר הטיפולי- אורך שלב זה כמספר טיפולים בודדים, שלב העבודה- בשלב זה מתרחש עיקר הטיפול. כאן מתרחש עיבוד הרגשות שעולים בתוך התהליכים הפסיכודינאמיים. אורך שלב זה משתנה ממספר טיפולים בודדים (כשמדובר במטרה ספציפית שאינה דורשת עיבוד עמוק) ועד לעבודה של שנה מלאה, כאשר הממוצע נע ביו חצי שנה לשנת טיפול. שלב הסיום והפרידה-שלב זה מכין את המטופל להנאה מהישגי הטיפול בהמשך דרכו וכמו כן עוזר למטופל ליצור תחושת שלמות עם הטיפול ועם הפרידה מן המטפל.

  חזרה לרשימת השאלות

 3. מהו אורכו של מפגש טיפולי?
  תשובה:
  טיפולים פרטניים-נעים בין 30 ל45 דקות
  (עפ"י גיל המטופל, והזמן הדרוש לטיפול אפקטיבי ביותר).
  טיפולים קבוצתיים-נעים בין 45 דקות ל60 דקות
  (עפ"י גיל המשתתפים ואופי הטיפול).

  חזרה לרשימת השאלות

 4. האם טיפול במוסיקה מתאים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז?
  תשובה:
  במקרים רבים, ילדים עם הפרעת קשב וריכוז מגלים יכולות ניכרות בתחום המוסיקה. תחום זה יכול להוות מקור להעצמה ואמצעי לביסוס חוויות של הצלחה. לעניין זה יש חשיבות רבה, שכן הפרעות קשב וריכוז מלוות לעיתים קרובות במצוקה רגשית הקשורה לתחושות של כשלון, לדימוי עצמי נמוך ולבידוד חברתי בבית הספר. במהלך הטיפול מתנסה הילד בחוויה מהנה ומשחררת של עשייה מוסיקלית יצירתית. הילד מוזמן להביע את עצמו בדרך ובקצב שלו ובאופן זה הוא מצליח להיווכח בנקודות החוזק שלו ובייחודיותו.
  טיפול במוסיקה מאפשר אפוא לתעל את העשייה המוסיקלית של הילד לצורך חיזוק דימויו העצמי, פיתוח מיומנויותיו הבין-אישיות ולעידודו לקחת חלק בחוויות של יצירתיות, סיפוק והצלחה.

  חזרה לרשימת השאלות

 5. האם טיפול במוסיקה יכול לעזור ללקויי למידה?
  תשובה:
  טיפול במוסיקה אינו בא במקום טיפול רפואי כלשהו. בטיפול במוסיקה ניתן לקדם ולחזק נושאים של הארכת יכולת ריכוז, העלאת מוטיבציה, שיפור יכולת המעבר בין משימות שונות ויכולת מילוי מדויקת של משימות, התמודדות עם דימוי עצמי וכל תחום רגשי אשר ספציפי לאותו מטופל.
  חזרה לרשימת השאלות

 6. האם יש צורך בידע מוסיקלי מוקדם?
  תשובה:
  לא, אין צורך בידע מוסיקלי מוקדם.
  חזרה לרשימת השאלות

 7. איזה סוגי טיפולים נפשיים קיימים?
  תשובה:
  סוגי הטיפול הנפוצים ביותר מתבססים על עקרונות טיפוליים מתחום הפסיכולוגיה והרפואה. תחום הפסיכולוגיה מציע דרכים שונות ומגוונות לקבלת עזרה נפשית באמצעות שיחות. תחום הפסיכיאטריה מציע דרכים להתמודדות עם מצבים נפשיים מסוימים באמצעות שיחות ותרופות.
  טיפול בהבעה ויצירה בכלל וטיפול במוסיקה בפרט הינם סוגים של טיפולים נפשיים ייחודיים הנשענים על עקרונות טיפוליים משני התחומים, פסיכולוגיה ורפואה. טיפול בהבעה ויצירה מתאים לאנשים המעדיפים להתבטא באמצעות תחום יצירה ספציפי, כמו למשל מוסיקה, אומנות, תנועה, דרמה, ביבליותרפיה ופסיכודרמה.

  חזרה לרשימת השאלות

 8. האם נשמרת סודיות של התכנים שמובאים לטיפול?
  תשובה:
  מטפל במוסיקה מקפיד לשמור על הסודיות והחיסיון של מטופליו ושל התיעוד והסיכומים הכתובים הנוגעים להם. כמו כן, חלה חובת חסיון על מידע מכל סוג שהו שיש לו קשר לטיפול ובכלל זה תהליכי היצירה המתפתחים במהלך הטיפול ותוצריהם (מתוך תקנון האתיקה של האיגוד הישראלי לתראפיה באמצעות הבעה ויצירה).
  חזרה לרשימת השאלות